Oda ve Ticaret Sicil İşlemleri

Şirketler Topluluğu

Türk Ticaret Kanunu m.195/f.4 anlamında bir şirketler topluluğu, bir ticaret şirketi ile buna doğrudan ve dolaylı olarak bağlı bulunan en az iki ticaret şirketinden meydana gelir. Ticaret şirketi olmayan bir teşebbüse, doğrudan veya dolaylı olarak bağlı bulunan ticaret şirketleri sayısının ikiyi aştığı durumlarda da Türk Ticaret Kanunu m.195/f.5 anlamında şirketler topluluğu meydana gelir ve teşebbüs topluluğun hâkimi olur. Hâkim şirket ana şirket, bağlı şirketler ise yavru şirket konumundadır.

1-TÜRK TİCARET KANUNU M.198/F.1 GEREĞİNCE BİLDİRİMİN TESCİLİ

Şirketler Topluluğu’na dahil bir teşebbüs veya sermaye şirketi, şirketler topluluğuna dahil başka bir şirketin sermayesinin, doğrudan ya da dolaylı olarak, yüzde beşini, onunu, yirmisini, yirmi beşini, otuz üçünü, ellisini, altmış yedisini veya yüzde yüzünü temsil eden miktarda paylarına sahip olduğu veya payları bu yüzdelerin altına düştüğü takdirde; teşebbüs, durumu söz konusu işlemlerin tamamlanmasını izleyen on gün içinde, sermaye şirketine bildirir.

Bu bildirimi alan ve tescil talebinde bulunan sermaye şirketi, şirketler topluluğuna dahil bulunduğuna ve/veya hisse devreden /devralan şirketin/teşebbüsün şirketler topluluğuna dahil bir şirket/teşebbüs olduğuna ve yukarıda belirtilen oranlarda hissenin devralındığına / devredildiğine dair beyanını içeren dilekçe ile Müdürlüğümüze müracaat ederek, bildirimin tescil ve ilânını talep etmelidir.

2- HÂKİMİYET SÖZLEŞMESİNİN TESCİLİ

Bir ticaret şirketi, diğer bir ticaret şirketini sözleşmeyle hâkimiyet alanında tutuyorsa, bu hâkimiyet sözleşmesinin bağlı şirketin genel kurulunca kabulünden sonra, tescil talebinde bulunması gerekir.

Bu çerçevede yapılacak tescil müracaatlarında ekleri ile birlikte noter onaylı iki nüsha genel kurul kararının ve ayrıca iki nüsha hâkimiyet sözleşmesinin ibrazı gerekmektedir.

 

Ziyaretci Görüşleri

Ziyaretçi - hosting
Ziyaretçi - alil
I am reading your whole blog. This is very amazing and interesting blog. I really like it. I will bo...

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Ocak 2021
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Hava Durumu

SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW

0.56°C

Ordu, Türkiye

SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.