Başkanın Mesajı

Saygıdeğer Üyelerimiz,

Odamız web sitesinde sürdürülmekte olan yeni düzenlemeler nedeniyle ancak bugün sizlerle buluşmak nasip oldu.

Aslında 2015 yılı başlangıcı ile birlikte bu köşeden sizlerle, ilimiz ve camiamızın iktisadi ve sosyal meseleleri hakkında düşüncelerimizi paylaşmayı planlamış idik.

Bilindiği gibi 2014 yılı, yaşanan don felaketi nedeni ile ilimizin özellikle 300 rakım üstündeki kırsal yerleşim alanında çok önemli bir gelir kaybı yaşanmış ve bu felaket tüm ilin ticaret ve hizmet sektörünü olumsuz yönde etkilemiş idi.

Bununla birlikte, inşaat sektörünün lokomotif güç olarak faaliyetine devam etmesi, fındık fiyatlarının sezon başında 8-10 TL. seviyelerinde oluşması, diğer imalat sektörünün de özellikle bölgesel ve yerel bazında satış yapan işletmelerimizde istihdam ve gelir kaybına sebep olacak gelişmelerin yaşanması, il ekonomisinin yaşayabileceği büyük sıkıntıları kısmen engellemiştir.

Tabiki, 2014 yılında yapımı sürdürülen Ordu-Giresun Havaalanı, Akdeniz-Karadeniz duble yol çalışmaları ile çevreyolu inşaatları, hem moral motivasyon açısından hem de nakdi girdiler vasıtası ile sosyo-ekonomik yapımızdaki olumlu rolünü sürdürmüştür.

2015 yılına her zamanki gibi yeni umutlar ile girdik ve umutlarımızı, beklentilerimiz takip etmektedir.

Öncelikle havaalanımızın Mart ayında bitecek olması ve Mayıs ayında THY tarifeli seferlerinin yapılacağı müjdesi memnuniyetle karşılanmıştır.

Akdeniz-Karadeniz yolumuzun da 2015 sonunda kısmide olsa seyri sefere açılacağını ve İç Anadolu-Akdeniz Hinderlandının getireceği avantajların İl ekonomimize büyük katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.

Yeni bir don afeti yaşanmadığı takdirde, 2015 yılında tarım sektörümüzün İl ekonomisine sağlayacağı olumlu katkı ile 2014 ‘ün etkisini azaltabileceğimizi öngörmekteyiz.

2015 yılı içinde gerçekleşmesi halinde kurulacak yeni Organize Sanayi Bölgesinin yatırımcıları İlimize getirmede etkin bir rol oynayacağına inanıyoruz.

DOKA eylem planında yapılması öngörülen marinanın İlimizde yapılması halinde, gelecek dönemde turizm sektörümüze çok önemli ivme kazandıracağı inancı ile bu hususta çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Yeşil yol Yayla projesi-Niksar-Akkuş-Ünye yol iyileştirme projesi, Ordu-Bolaman Turizm gelişme bölgesinin imar planının yapılması faaliyetleri, 2015 ve gelecek yıllar için stratejik hedef olarak tespit ettiğimiz Turizm sektörümüzün gelişmesini sağlayacaktır.

2015 yılında Odamzı hizmet binası inşaatını tamamlayarak Ordu ‘nun ve üyelerimizin hizmetine sunmayı hedeflemekteyiz.

Odamızın bu sene uygulayacağı hizmetler içinde özellikle eğitim, seminer ve toplantılara ağırlık vermeyi planladık, 23 Şubat Pazartesi günü 5 gün süren ve 15 Kurum temsilcisinin katıldığı 32 personel proje döngüsü eğitimini verdik.

Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanımızın büyük destek ve katkılarıyla Milli Eğitim Müdürlüğümüze kazandırdığı arsa üzerine Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin yaptıracağı 32 derslik Teknik Meslek Lisesi ile ilgili çalışmalar son aşamaya gelmiş olup 2015 yılı içinde inşallah okulumuzun temeli atılacak ve inanıyoruz ki 2016 yılı sonunda Ordu Eğitim camiasına hizmet vermeye başlayacaktır.

En kısa zamanda “İlimizin Sanayici Sorunları ve Sanayi Sektörünün Gelişmesi İçin Öngörüler “ konulu bir çalıştayı, sektör temsilcilerini ve paydaşlarımızla birlikte yapmayı planladık.

Üyelerimizin talep ettiği her konuda program dahilinde seminer ve konferanslar vermek istiyoruz.

Amacımız daha kalkınmış ve müreffeh bir Ordu yaratmak. Tabi ki sizin katkı, destek ve önerileri ile

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Ocak 2022
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Hava Durumu

Yahoo

Will be right back...

Thank you for your patience.

Our engineers are working quickly to resolve the issue.

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.