Haberler

İKİ ODA ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ARTACAK

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası(OTSO) İskenderun, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır illerine düzenlediği Güneydoğu İstişare ve İş Gezisi kapsamında Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Mardin’de bir araya gelerek iki oda arasında işbirliğini güçlendirmek amacıyla “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı; İmzalanan “Kardeş Oda” protokolünün iki oda için de hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ülkemizin ve bölgelerimizin kalkınması adına gerçekleştirilecek her türlü çalışmada, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası olarak işbirliğine hazırız. Bundan sonra iki oda olarak iş birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

Ordu ekonomisinden bahseden OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin; “Ordu, Mersin’den sonra en uzun sahile sahip, Karadeniz’in tam ortasında bulunan bir şehirdir. Bizim ilimiz mavi ile yeşilin buluştuğu tek yerdir. İlimiz yaylaları, su kaynakları, şelaleleri, tarihi dokusu ve denizi ile Mardin gibi turizme açık bir şehirdir. Pandemi döneminden önce yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 850 milyon turist ilimizi ziyaret etti. İnşallah bu sayıyı daha fazla yükselteceğiz. Ordu ili Türkiye fındığının üçte birini üreten, dünya fındığının dörtte birini üreten bir fındık şehridir. Genelde ihracat rakamlarımızın büyük bir çoğunluğu fındığa dayalıyken, bunun yanında dünyada en fazla bal üreten il konumundayız. İlimiz kivi üretiminde Türkiye’de 2 ilden bir tanesidir. İlimizde bentonit gibi çok nadir bulunan ve değerli bir ürünümüz bulunmaktadır. Dünya bentonit üretiminin yüzde 75 ila 80’ni Ordu’da üretiliyor. Bu üretilen bentonitten 60-70 milyon dolar döviz gelirimiz bulunuyor. Biz bakıldığında tam bir sanayi şehri değiliz. İnşallah sizlerle gerçekleştirdiğimiz istişarelerle sanayi şehri olma yolunda da önemli adımlar atacağız. ”dedi.

Kardeş Oda Protokolü ile iki il arasından ticareti geliştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Şahin; “Karadeniz Akdeniz diye bir yolumuz var. Bu yol hattında Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş ve Hatay illeri var ama bu yola çok yakın olan 42 tane de ilimiz var. Bu yoldan faydalanacak bir ilimizde Mardin olacaktır. Bu yol tamamlandığında bizler Mardin’in tarihini yakında görme imkanımız daha da artacaktır. Turizmde önemli rol alan iki şehir bu yol ile turizmini daha da geliştirecektir. Bizler Mardin’de tarihi dokuyu görmek için 8-10 saat gibi kısa bir sürede Mardin’e gelirken, sizlerde mavi ile yeşilin bir arada olduğu ilimize kısa sürede gelmiş olacaksınız. Sizlerin Ukrayna’ya, Roma’ya ve Rusya’ya ihracatınız olduğunda, bu yol ile birlikte Akdeniz’i, Ege’yi, Marmaray’ı dolaşmayacak direk Karadeniz’e oradan Rusya’ya, Romanya’ya, Ukrayna’ya ulaşacaksınız. Bu yol ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Kardeş Oda Protokolü iki ilin birbirleri ile yapacağı ticareti de geliştirecektir. Sizlerle birlikte çalışarak ticaret hacmimizi artırmak istiyoruz. İnşallah birlikte güçleneceğiz.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin ve MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı kardeş oda protokolünü imzaladı.

Ziyaret programı, karşılıklı hediyeleşmenin ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

 

 

Lütfen Yorum Yazın

Konuk Olarak Yorum Gönder

0
Kabül Ediyorum.

Yorumlar

  • Hiçbir Yorum Bulunamadı

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Ocak 2022
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Hava Durumu

Yahoo

Will be right back...

Thank you for your patience.

Our engineers are working quickly to resolve the issue.

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.