Haberler

HAVAALANI İÇİN ACİL ÖNLEM ALINMALIDIR

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, 2015 yılında açılan ve Türkiye’nin deniz üzerine kurulan tek havaalanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havaalanının kurulduğu günden bu yana 3 milyon yolcuya hizmet verdiğini,  bölgenin özellikle turizm açısından gelişmesine önemli katkıda bulunduğunu belirterek,  sefer iptalleri ile ilgili yaşanan sorunlar hakkında şunları söyledi;

Başkan Şahin: Trabzon ve Samsun Havaalanlarında, hava muhalefetinden dolayı iptal edilen sefer sayısının Ordu-Giresun Havaalanı ile kıyaslandığında çok daha düşük olmasının manidar olduğunu, aynı bölge, aynı iklim yapısında olmasına rağmen, Ordu-Giresun havaalanında ortalamanın üstünde iptallerin olduğunu belirttirirken, iptal edilen seferlerin ekonomik açıdan büyük külfete sebebiyet vermesinin yanında havaalanı kullanan insanları mağduriyeti ve en önemlisi havaalanımızın cazibesinin olumsuz etkilenmesine neden olduğunu vurguladı.

 Ordu-Giresun Havaalanında yılda yaklaşık yüzde 4-5 oranında sefer iptalinin yaşandığını, ancak bu oranın Ocak-Mayıs aylarında Yüzde 20 seviyelerinde olduğunu belirten Başkan Şahin, Ocak-Mayıs tarihleri arasında 300’den fazla geliş- gidiş seferlerinin iptal edildiğini, bu iptallerden dolayı yaklaşık 50 bin yolcunun olumsuz etkilendiğini söyledi. İptal edilen çoğu seferlerin kalkış yapıldıktan sonra iniş yapılamadığı için başka havaalanlarına yönlendirildiğini bunun da yakıt, konaklama ve taşıma gibi ek masraflara yol açtığını ifade etti.

Başkan Şahin bu sorunun çözüm konusunda ise; “İptallere neden olan hava tahmin raporlarının Trabzon hava meydanı tarafından yapılması sonucu olduğunu ve bu tahminlerin sağlıklı olmadığını, mevcut durumun ve ileriye dönük hava tahmininin Ordu-Giresun hava meydanımızca yapılmasının daha doğru olacağını, Trabzon havaalanı üzerinden yapılmaya devam edilmesi durumunda tahminlerin sağlıklı olmayacağını, daha önceden olduğu gibi yanlış yönlendirmelere sebep verebilileceğini ifade etti. Bu nedenle, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları işletmesinden beklentilerimiz mevcut durumun ve ileriye dönük hava tahmininin Ordu Giresun Havaalanınca yapılmasının sağlanması, hava tahmini için Samsun ve Trabzon bölgesinde kullanılan meteorolojik radarın kapsamının Ordu-Giresun Havaalanı için yeterli olmamasından dolayı meydanımız için uygun bir yere 30 Kilometre yarıçaplı bir X-BANT radar konulmalıdır” dedi.

Son olarak Ordu TSO Başkanı Servet Şahin; “Devletimizin yetkili organlarının bu sorunları dikkate alacaklarına ve çözüm üreteceklerine inancımızın tam olduğunu belirtirken, uygunsuz durumun çözüme kavuşturulmasının havaalanımızın geleceği ve bölgenin kalkınması için büyük önem arz ettiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.” Diye ifade etti.

Lütfen Yorum Yazın

Konuk Olarak Yorum Gönder

0
Kabül Ediyorum.

Yorumlar

  • Hiçbir Yorum Bulunamadı

Ziyaretci Görüşleri

Ziyaretçi - alil
I am reading your whole blog. This is very amazing and interesting blog. I really like it. I will bo...
Ziyaretçi - Atakan ÇAKIR
" oda kimlik kartlarını ibraz etmek sureti" ile denilmiş. Oda böyle bir kart verdide, haberimiz mi y...

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Ağustos 2019
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Hava Durumu

Çok Bulutlu

23.89°C

Ordu, Türkiye

Çok Bulutlu

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.