Haberler

OTSO MECLİSİNDE İMAR BARIŞI KONUŞULDU

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Eylül ayı Meclis toplantısını, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Meclis Üyeleri, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın ve imar barışı ve kentsel dönüşüm hakkında meclis üyelerine bilgi vermek üzere Mimar Nihat Şen’in katılımlarıyla, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Levent Yıldırım başkanlığında Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşti.

Meclis üyelerine imar barışı ve kentsel dönüşüm hakkında bilgi veren Mimar Nihat Şen; “İmar barışı ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı binalara kimlik vermek için hazırlanan bir yönetmelik esasında. 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış her türlü binalar bu imar barışından yararlanabilecektir. Yani 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılan binaların karkas veya bitmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda isken alınamadığından kat mülkiyeti bulunamayan yapılar için ise, yapı kayıt belgesi alındıktan sonra belli koşullar sağlanarak mülkiyet tesis edilebilecek. Yapı kayıt belgesi alan binalar için ise aynı zamanda yıkılma sorunu ortadan kalkacak. Bu kaçak, ruhsat ve eklerine aykırı, yıkım kararı alınan binalar veya idari para cezaları var ise yapı kayıt belgesi aldıktan sonra bunların hepsinin ortadan kaybolması demektir.” Dedi.

Mimar barışına müracaatların her vatandaşın kendi e- devlet şifresi üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapabileceğini belirten Mimar Şen; “Vatandaş bu imar barışından faydalanmak için 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapabilirler. İmar barışı için müracaat ettiğimizden dolayı çıkan bedeli de 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılması gerektiğini söyledi.

İmar barışı kapsamında devlet arazisi üzerine yapılan binalar için de bakanlığa başvurarak o binaya sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda belediye arazisinin üzerine yapılan binalar varsa bu binalarda bu barıştan faydalanabiliyor. Yani hazine taşınması üzerindeki yapılara da yapı kayıt belgesi alınabilecektir. Ancak 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan binalar için yapı kayıt belgesi alsa dahi araştırıldığında belgeleri iptal olacaktır. İmar barışı kapsamında ticari alanlarda yapı kayıt belgesi alarak bu barıştan faydalanabilecektir. Bunun dışında çizdirdiği projeden farklı bina yapan ve isken alamayan binalarda bu imar barışından faydalanarak isken alabilecektir. İmar barışı bina sahiplerine bir olanaktır, hatta belediye tarafından mühürlenen binalar da bu imar barışından faydalanabileceğini vurguladı.

Son olarak Mimar Nihat Şen; “Tapusu olmayan, boşta kalan arsalarda eğer yapılmış bir bina varsa imar barışına müracaat edebilirsiniz. Ancak bu binalar ormana ait olmamak şartıyla diye konuştu.

Daha sonra meclis üyeleri ile Mimar Nihat Şen arasında karşılıklı bilgi alışverişi yapıldıktan sonra Eylül ayı Meclis toplantısı yapıldı.

 

Lütfen Yorum Yazın

Konuk Olarak Yorum Gönder

0
Kabül Ediyorum.

Yorumlar

  • Hiçbir Yorum Bulunamadı

Ziyaretci Görüşleri

Ziyaretçi - alil
I am reading your whole blog. This is very amazing and interesting blog. I really like it. I will bo...
Ziyaretçi - Atakan ÇAKIR
" oda kimlik kartlarını ibraz etmek sureti" ile denilmiş. Oda böyle bir kart verdide, haberimiz mi y...

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Haziran 2019
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Hava Durumu

Parçalı bulutlu

23.33°C

Ordu, Türkiye

Parçalı bulutlu

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.