Haberler

BUTİK ÇİKOLATA UYGULAMA EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) tarafından yürütülen İŞ’DE KADINLAR PROJESİNDE kurs gören katılımcılar Ordu Ticaret ve Sanayi Odası bünyesine yapılan çikolata mutfağına girerek uygulama eğitime resmen başlamış oldu.

 Uygulama eğitimine geçilen projede basın açıklamasında bulunan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin; “Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İnsan Kaynaklarını Geliştirme” bileşeni altında Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II Hibe Programı uygulanmaktadır.  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir. Programın Operasyon Faydalanıcısı Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’dür

 İŞ’DE KADINLAR projesi,  program kapsamında Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Ticaret Borsası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ve Ordu Genç İnovatif Girişimciler Derneği tarafından yürütülmektedir. Projenin toplam bütçesi  168.709,51 Avro olup, bu tutarın  20.768,14 Avro’luk kısmı Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Ticaret Borsası‘nın eş finansman katkısıdır”dedi.

 

Başkan Şahin; “Proje ile; 25–50 yaş aralığındaki Kadınlar başta olmak üzere, işsiz bireylerin, başarılı bir şekilde topluma entegrasyon ve iş gücüne katılım için temel oluşturan beceri ve yetkinliklerin kazandırılması ve geliştirilmesine katkı sağlanacaktır. Bu amaç ile; Odamız bodrum katına 128 metrekare alanı kaplayan bir Butik Çikolata Laboratuvar Alanı kurulmuş, butik çikolatanın yapımında kullanılacak makine ve teçhizatlar ile donatılarak  ilk Butik Çikolata Uygulama eğitimine başlanmıştır. Siz değerli basın mensuplarının da bildiği gibi proje kapsamında 4 ayrı eğitim (kurs) hizmeti verilmektedir. Kursiyerlerimiz 2 grup halinde teorik eğitimlerini almaya başlamış ilk uygulama eğitim grubunu oluşturan 20 kişi butik çikolata üretmeye başlamıştır. Butik Çikolata Atölyesinin yapımı ve gerekli teknik cihazlarla donatılıp eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile İŞ’DE KADINLAR projesi ile hedeflenen birinci özel amacı gerçekleştirilmiştir”diye vurguladı.

 

25–50 yaş aralığında yer alan kişilere Hayat Boyu Öğrenme anlayışı ile proje süresi bittikten sonra da, odamız ve diğer ilgili kurumların da destek ve imkânları ile Butik Çikolata kursları verilmeye devam edebileceğini aktaran Şahin; “Böylelikle; burada eğitim gören katılımcılarımız girişimcilik faaliyetlerini daha bilgili ve bilinçli olarak başlatıp devam ettirebileceklerdir. Sektörde çalışmak isteyen kursiyerlerimiz daha rahat iş imkânı elde edebileceklerdir. Katılımcılarımız e-ticaret eğitimi sayesinde evlerinde ürettikleri butik çikolataları rahatlıkla alıcılara ulaştırarak ek gelir elde etme imkânına kavuşacaktır”diye konuştu.

 

Son olarak İş’de Kadınlar Projesinin sadece odanın projesi olmadığını bütün Orduluların projesi olduğunu söylen Başkan Şahin; “Bu proje, sadece Ordu Ticaret ve Sanayi Odasının projesi değildir. Bu Proje hem fındık üreticisinin hem Ordu Esnafının hem de Ordu Ekonomisinin gelişmesi yönünde faaliyette bulunan kurumların projesidir. Bu proje sayesinde Ordu Fındığı çikolata ile buluşarak katma değeri yüksek ürün olarak ihracatı gerçekleştirilip daha fazla ekonomiye katkıda bulunulacaktır. Aynı zamanda ilimizde gelişen turizme katkı sağlayarak Ordu ilini Butik ÇİKOLATA şehri olarak tanınmasına vesile olacaktır.  Biz bu projeyi sadece buradaki mutfakta bırakmayıp, proje bitiminden sonrada kurs gören veya görmek isteyen katılımcılara açarak hem bireylerin işyeri açmalarına hemde bu işi nerede nasıl ve hangi maliyetlerle yapabilecekleri konusunda sürdürülebilir bir danışmanlık imkânı sunacağız. Projenin yapımında ve uygulanma aşamasında katkıları bulunan, Ordu Valiliği’ne, Ordu Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bütün proje ortaklarına ve diğer destekçilerine teşekkür eder, bu projenin Ordu’ya Hayırlı olmasını dilerim”diyerek sözlerini tamamladı.

 

Lütfen Yorum Yazın

Konuk Olarak Yorum Gönder

0
Kabül Ediyorum.

Yorumlar

  • Hiçbir Yorum Bulunamadı

Ziyaretci Görüşleri

Ziyaretçi - alil
I am reading your whole blog. This is very amazing and interesting blog. I really like it. I will bo...
Ziyaretçi - Atakan ÇAKIR
" oda kimlik kartlarını ibraz etmek sureti" ile denilmiş. Oda böyle bir kart verdide, haberimiz mi y...

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Haziran 2018
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Hava Durumu

Partly cloudy

26°C

ORDU

Pazar 18°C / 25°C Scattered thunderstorms

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

İletişim Formu

Ad Soyad:

E-Posta:

Konu:

Mesaj:

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.