Haberler

YÖNETİM KURULU MUTFAĞA İNDİ

 

 

 

 

 

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odasınca (OTSO) Yönetim Kurulu üyeleri odamız tarafından gerçekleştirilen "İş'de Kadınlar" projesi kapsamında, butik çikolata eğitimi verilen atölyeye inerek incelemelerde bulundu.

BUTİK ÇİKOLATADA HEDEF BÜYÜK

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) proje kapsamında ürettikleri butik çikolataları kurumlara dağıtmaya devam ediyor.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası “İş’de Kadınlar Projesi” kapsamında ürettikleri butik çikolataları, Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Ordu Kültür Turizm İl Müdürlüğüne ve Ordu Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne dağıtarak proje hakkında bilgilendirmelerde ulundu.

Butik çikolataları dağıtım için ilk adres olarak Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne giden Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin ve beraberindeki heyet, İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş’a üretilen çikolatalardan takdim ederek proje hakkında açıklamalarda bulundu. Daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası proje ekibi ve proje ortakları kurum içerisinde butik çikolata dağıtımı gerçekleştirdi.

erçekleşen ziyarette konuşan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Servet Şahin; “İş’de Kadınlar Projesi"nin, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Ticaret Borsası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ve Ordu Genç İnovatif Girişimciler Derneği tarafından yürütüldüğünü söyleyerek, "Projenin toplam bütçesi 168.709,51 Avro olup, bu tutarın 20.768,14 Avro’luk kısmı Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Ticaret Borsası‘nın eş finansman katkısıdır. Proje ile, 25-50 yaş aralığında yer alan 60 kadın, butik çikolata hazırlama, iş sağlığı ve işçi güvenliği, web tabanlı içerik yönetim sistemleri (e-ticaret) ve girişimcilik olmak üzere 4 ayrı konuda eğitim aldılar” dedi.


Kadınların bu proje sayesinde aynı zamanda meslek edindiğini dile getiren Başkan Şahin; “Projeye kapsamında eğitim görmeyi hak eden kadınlarımız, bu proje sayesinde aynı zamanda bir meslek edinmiş olacak. Belli ilerleyen yıllarda eğer istenilen seviyeye gelinirse Ordu butik çikolatacı kadınlar aramak durumunda kalacak. Böyle bir durumda eğitim işin içerisine girerek meslek liselerinde belki de eğitimler verilmeye başlayacak. Proje süresince bizlere verdiğiniz katkılardan dolayı da ayrıca sizlere çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Ordu Milli Eğitim il Müdürü Şaban Karataş: “Bu tür projeler eğitimin bir ayağıdır, bizlerde kurum olarak gerekli desteği bundan sonra da sağlamaya devam edeceğiz. Bizlerin de asıl isteği iş dünyasının, sanayicinin hangi alanda çalışan eksiği varsa onu eğitim sayesinde tedarik etmektir. Ordu’nun hangi alanda kalifiyeli elemana ihtiyacı varsa bu tür meslekler ve eğitimler sayesinde bu ihtiyacı karşılamak zorundayız. Ayrıca böyle bir proje ürettiğiniz için odanıza ve ortaklarınıza teşekkür ederiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Daha sonra Ordu Kültür Turizm il Müdürlüğüne giden Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin ve beraberindeki heyet burada da Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak’ı ziyaret ettikten sonra kurum personeline oda tarafından üretilen butik çikolataları dağıttı.

Ordu Kültür Turizm il Müdürlüğünde konuşan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin; “İş’de Kadınlar Projesi"nin, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Ticaret Borsası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ve Ordu Genç İnovatif Girişimciler Derneği tarafından yürütüldüğünü söyleyerek, "Projenin toplam bütçesi 168.709,51 Avro olup, bu tutarın 20.768,14 Avro’luk kısmı Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Ticaret Borsası‘nın eş finansman katkısıdır. Proje ile, 25-50 yaş aralığında yer alan 60 kadın, butik çikolata hazırlama, iş sağlığı ve işçi güvenliği, web tabanlı içerik yönetim sistemleri (e-ticaret) ve girişimcilik olmak üzere 4 ayrı konuda eğitim aldılar” dedi.

Ordu turizmde artık butik çikolata ile de tanıtılacak diyen Ordu Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Servet Şahin; “ Ordu son yıllarda turizmde büyük bir ivme kazanmayı başardı. Ordu’nun birincil gelir kaynağı tarım olurken son yıllarda turizm ayağında da adından söz ettirmeyi başardı. Turizm ayağında bu zamana kadar Ordu’yu nasıl Boztepe ile, Çisele Şelalesi ile, Kivi, Bal, Fındık ile tanıtıyorsak artık bu proje sayesinde Ordu’yu butik çikolata ile de tanıtacağız. Amacımız bu projenin sadece mutfakta kalması değil, amacımız bu proje sayesinde kendi markamızı oluşturup tüm dünyaya Ordu’nun adını butik çikolata ile duyurmaktır. Biz üretim katkı sağlayacağız sizlerde bu katkıya tanıtım ayağında destek olacaksınız ki Ordu turizm şehri olma yolunda ivme kat edebilsin” diyerek sözlerini noktaladı.


Ordu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen projeden övgü ile bahseden Ordu Turizm İl Müdürü uğur Toparlak; “Ordu daha önceleri fındık, bal, kivi olarak tanıtılıyordu, şimdi ise turizm adıyla tanınmaya da başladı. Odanızın hazırladığı proje sayesinde de Ordu neden Türkiye’nin bir butik çikolata ili olarak tanınmasın. Çikolatanın içerisine katılacak her tür malzeme ilimizde mevcut durumda, bizim yapmamız gerek bu malzemeleri birleştirip butik çikolata üretmek. Yıllardır Ordu’ya gelen turistlere geldiklerinde ve giderken nasıl fındık ikram ediyorsak, şimdi de butik çikolata ikram ederek, Ordu’nun bir butik çikolata şehri olduğunu tanıtacağız. Aynı zamanda turistik gezi için gelen turistleri odanızın bünyesine kurduğunuz mutfağı da gezdirerek butik çikolata yapımını ve hazırlanışını tanıtabiliriz. Gelen turistlerin konakladıkları otellerle anlaşarak butik çikolatalardan ikramda bulunarak ordu adını butik çikolata ile de tanıtabilir. Gerçekten istenildiğinde başarılı olunabiliyor, bu projede de sizleri gördük keşke bu tür projeler 30 yıl önceden hayata geçseydi de Ordu şu anda turizm de çağ atlamış olsaydı. Ancak henüz hiçbir şey için geç değil, bizlerin yapması gereken bu projenin reklam yüzü olmaktır” diyerek butik çikolatanın turizme katkısının büyük olacağını açıkladı.

Son olarak Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne giden, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin ve beraberindeki heyet, burada da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaza üretilen butik çikolataları tanıtarak proje hakkında açıklamalarda bulunuldu. Daha sonra proje ortakları ile beraber kurum personeline butik çikolata tanıtımı yapılarak ikramda bulunuldu.

 

 

 

 

OTSO BUTİK ÇİKOLATALARINI TANITMAYA DEVAM EDİYOR

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, “İş’de Kadınlar Projesi” proje ortakları ve Ordu TSO Proje ekibi, "İş’de Kadınlar Projesi" kapsamında üretilen çikolataları Vali İrfan Balkanlıoğlu'na takdim etti.

Beraberindeki heyetle birlikte Vali İrfan Balkanlıoğlu'nu makamında ziyaret eden Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin,  “İş’de Kadınlar Projesi”nin eğitim faaliyetleri kapsamında 60 kişiden oluşan kursiyerler tarafından yapılan butik çikolataları Vali Balkanlıoğlu'na sundu.

Proje ile ilgili bilgi veren Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, "İş’de Kadınlar Projesi"nin, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Ticaret Borsası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ve Ordu Genç İnovatif Girişimciler Derneği tarafından yürütüldüğünü söyleyerek, "Projenin toplam bütçesi 168.709,51 Avro olup, bu tutarın 20.768,14 Avro’luk kısmı Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Ticaret Borsası‘nın eş finansman katkısıdır. Proje ile, 25-50 yaş aralığında yer alan 60 kadın, butik çikolata hazırlama, iş sağlığı ve işçi güvenliği, web tabanlı içerik yönetim sistemleri (e-ticaret) ve girişimcilik olmak üzere 4 ayrı konuda eğitim aldılar" dedi.

 

İş’de kadınlar Projesi sayesinde Ordu’nun bir butik çikolata şehri olma yolunda gidebileceğini aktaran Başkan Şahin; “Bu proje sadece Butik Çikolata olarak bakmamak lazım. Bu proje sayesinde bizim öz sermayemiz olan fındık mamulünün işlenip dış piyasaya adını o şekilde duyurmamıza neden olabilecek. İş’de Kadınlar Projesi Ordu için mutlaka bir kazanım sağlayacaktır. Bizlerde bu kazanımda faydalı olabilmekten mutluluk duyarız” diye konuştu.

"Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza girişimcilere fırsat tanıdığı ve böyle bir kurs açtığı için teşekkür ediyorum" diyen Vali İrfan Balkanlıoğlu, "İş’de Kadınlar Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Avrupa Birliği’nin çoğunluğu hibe olmak üzere sağladığı bu fonlarından istifade etmek için proje üretmek gerekiyor. Bu fonlardan kim proje üretirse o istifade ediyor. Önce bir proje fikrin olacak. Buna ilişkin kabul edilebilir uygun bir proje üretmek önemli" şeklinde konuştu.

 

Belçika’ya bulunduğu bir ziyarette, çikolata üretimini yakından görerek bilgi aldığını anlatan Vali Balkanlıoğlu, çikolataların sanatsal eserlere dönüştürüldüğünü ve büyük bir çikolata pazarı olduğunu vurgulayarak, "Çikolatanın asıl hammaddesinin başında fındık geliyor. Fındık olmazsa çikolata reytingi nerdeyse yarı yarıya düşer. Fındık önemli bir girdi. Memleketimizde de fındık dünyada en fazla üretilen bir mahsul. Çikolatanın ham maddelerinden biri. Biz fındığımızın katma değerini artırmadan dışarıya satıyoruz. Son dönemde sevindirici gelişmeler var. Yarı mamul, mamul yapan fabrikalarımızda bulunuyor. Bu iş için bunun eğitimini vermek, insanları bu konuda moral ve motivasyonla desteklemek, girişimcilik ruhu aşılamak güzel" diye konuştu.

 Vali Balkanlıoğlu, "Belçika gibi Ordu sokakları da çikolata kokar diye ümit ediyor, çikolata evleri ve çikolata imalatçıları görür gibi oluyoruz" diyerek, projenin hazırlanmasında ve uygulanamsında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

 

 

 

OTSO MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası 2017 yılının dördüncü oturumu olan Nisan ayı meclis toplantısı, Ordu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin ve çok sayıda meclis üyesi katılımları Ordu Ticaret ve Sanayi Odası meclis salonunda gerçekleşti.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda gerçekleşen toplantıda, Nisan ayı toplantı zaptı okunarak, Mayıs ayı meclis gündem maddeleri okundu. Gündem maddeleri meclise sunularak Mayıs ayı meclis toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Daha sonra, Mayıs ayı meclis toplantısı, meclis üyelerinin oylamaları ile son buldu.

 

 

 

 

BUTİK ÇİKOLATA UYGULAMA EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) tarafından yürütülen İŞ’DE KADINLAR PROJESİNDE kurs gören katılımcılar Ordu Ticaret ve Sanayi Odası bünyesine yapılan çikolata mutfağına girerek uygulama eğitime resmen başlamış oldu.

 Uygulama eğitimine geçilen projede basın açıklamasında bulunan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin; “Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İnsan Kaynaklarını Geliştirme” bileşeni altında Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II Hibe Programı uygulanmaktadır.  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir. Programın Operasyon Faydalanıcısı Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’dür

 İŞ’DE KADINLAR projesi,  program kapsamında Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Ticaret Borsası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ve Ordu Genç İnovatif Girişimciler Derneği tarafından yürütülmektedir. Projenin toplam bütçesi  168.709,51 Avro olup, bu tutarın  20.768,14 Avro’luk kısmı Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Ticaret Borsası‘nın eş finansman katkısıdır”dedi.

 

Başkan Şahin; “Proje ile; 25–50 yaş aralığındaki Kadınlar başta olmak üzere, işsiz bireylerin, başarılı bir şekilde topluma entegrasyon ve iş gücüne katılım için temel oluşturan beceri ve yetkinliklerin kazandırılması ve geliştirilmesine katkı sağlanacaktır. Bu amaç ile; Odamız bodrum katına 128 metrekare alanı kaplayan bir Butik Çikolata Laboratuvar Alanı kurulmuş, butik çikolatanın yapımında kullanılacak makine ve teçhizatlar ile donatılarak  ilk Butik Çikolata Uygulama eğitimine başlanmıştır. Siz değerli basın mensuplarının da bildiği gibi proje kapsamında 4 ayrı eğitim (kurs) hizmeti verilmektedir. Kursiyerlerimiz 2 grup halinde teorik eğitimlerini almaya başlamış ilk uygulama eğitim grubunu oluşturan 20 kişi butik çikolata üretmeye başlamıştır. Butik Çikolata Atölyesinin yapımı ve gerekli teknik cihazlarla donatılıp eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile İŞ’DE KADINLAR projesi ile hedeflenen birinci özel amacı gerçekleştirilmiştir”diye vurguladı.

 

25–50 yaş aralığında yer alan kişilere Hayat Boyu Öğrenme anlayışı ile proje süresi bittikten sonra da, odamız ve diğer ilgili kurumların da destek ve imkânları ile Butik Çikolata kursları verilmeye devam edebileceğini aktaran Şahin; “Böylelikle; burada eğitim gören katılımcılarımız girişimcilik faaliyetlerini daha bilgili ve bilinçli olarak başlatıp devam ettirebileceklerdir. Sektörde çalışmak isteyen kursiyerlerimiz daha rahat iş imkânı elde edebileceklerdir. Katılımcılarımız e-ticaret eğitimi sayesinde evlerinde ürettikleri butik çikolataları rahatlıkla alıcılara ulaştırarak ek gelir elde etme imkânına kavuşacaktır”diye konuştu.

 

Son olarak İş’de Kadınlar Projesinin sadece odanın projesi olmadığını bütün Orduluların projesi olduğunu söylen Başkan Şahin; “Bu proje, sadece Ordu Ticaret ve Sanayi Odasının projesi değildir. Bu Proje hem fındık üreticisinin hem Ordu Esnafının hem de Ordu Ekonomisinin gelişmesi yönünde faaliyette bulunan kurumların projesidir. Bu proje sayesinde Ordu Fındığı çikolata ile buluşarak katma değeri yüksek ürün olarak ihracatı gerçekleştirilip daha fazla ekonomiye katkıda bulunulacaktır. Aynı zamanda ilimizde gelişen turizme katkı sağlayarak Ordu ilini Butik ÇİKOLATA şehri olarak tanınmasına vesile olacaktır.  Biz bu projeyi sadece buradaki mutfakta bırakmayıp, proje bitiminden sonrada kurs gören veya görmek isteyen katılımcılara açarak hem bireylerin işyeri açmalarına hemde bu işi nerede nasıl ve hangi maliyetlerle yapabilecekleri konusunda sürdürülebilir bir danışmanlık imkânı sunacağız. Projenin yapımında ve uygulanma aşamasında katkıları bulunan, Ordu Valiliği’ne, Ordu Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bütün proje ortaklarına ve diğer destekçilerine teşekkür eder, bu projenin Ordu’ya Hayırlı olmasını dilerim”diyerek sözlerini tamamladı.

 

İL KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU'NDAN YENİ AÇILAN İŞLETMELERE ZİYARET

T.O.B.B.(Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Ordu İl Kadın Girişimciler İcra Komitesi Üyeleri Ordu Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olan ve aynı zamanda yeni açılan işletmelere ziyaretlerde bulundular.

BAŞKAN SERVET ŞAHİN ENGELLİLER HAFTASI NEDENİ İLE BİR MESAJ YAYINLADI

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Şahin, mesajında şu ifadelere yer verdi; "Birleşmiş Milletlerin üyesi olan tüm ülkelerde her yıl, 10-16 Mayıs tarihleri arasındaki hafta, Engelliler Haftası olarak kabul edilmektedir.  Bu hafta engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekilmesi, engelli bireyler için yapılması gerekenlerin gündeme getirilmesi ve çözüm yolları bulunması açısından önemli bir haftadır. 

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayatta katılımlarının sağlanması, yaşam standartlarının yükseltilmesi ve temel haklarını etkin bir şekilde kullanmaları için gereken çalışmaların yapılması ve desteğin sağlanması gerekmektedir. Çeşitli yaşam kolaylıkları sağlanması amacıyla gerçekleştirilen yerel iyileştirme hizmetleri sayesinde büyük oranda engelli tekrar topluma kazandırılabilmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Engelliler Haftası'nın engellilerin sorunlarına yönelik toplumsal farkındalığı ve hassasiyeti arttırmasını temenni ediyor; engellilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk ve huzurlu bir yaşam diliyorum."

 

 

 

 

BAŞKAN ŞAHİN'DEN BERAT KANDİLİ MESAJI

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Berat Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Haziran 2017
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Hava Durumu

Sunny

27°C

ORDU

Çarşamba 18°C / 26°C Partly cloudy

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

İletişim Formu

Ad Soyad:

E-Posta:

Konu:

Mesaj:

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.