Haberler

OTSO 2017 YILI FAALİYET RAPORUNU YAYINLADI

 

 

 

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Servet Şahin, basın mensupları ile bir araya gelerek oda olarak 2017 yılında neler yapıldığını basın mensuplarına aktardı.

Basın mensuplarının katılımları ile düzenlenen toplantıda konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Servet Şahin; “2017 yılında odamıza kayıt yaptıran firma sayısı 347 olup, faaliyetini sonlandıran üye sayısı 78 olarak gerçekleşmiştir. 31 Aralık 2017 tarihi itibari ile Aktif Üye Sayımız 2.812’dir. Askıdaki üye sayımız 588 olup, toplam üye sayımız 3.400 olarak gerçekleşmiştir.” Dedi.

Projelerden bahseden Başkan Şahin, öncelikle Ordu’da büyük ses getiren İş’de Kadınlar Projesinden; “600.000 TL bütçeli İş’de Kadınlar Projesi’nin yazımı Odamız Proje Ofisi marifetiyle gerçekleştirilerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulmuş, Türkiye genelinde sunulan 1.200 proje kapsamında yapılan değerlendirme sonrasında desteklenmeye layık görülen 30 proje arasında yerini almayı başarmıştır. Avrupa Birliği Mali Yardımlar Daire Başkanlığı ile sözleşmesi imzalanan projemizin, 12 aylık uygulama süresi sona ermiştir. Başarı ile yürütülen proje kapsamında 60 kadın kursiyer Butik Çikolata başta olmak üzere Girişimcilik, İş Sağlığı ve Güvenliği, E-Ticaret konularında 4 ayrı eğitime tabi tutulmuş, her bir kursiyer girişimcisi adayı olarak yetiştirilmiştir. Proje kapsamında Çalıştay ve Tanıtım Toplantıları haricinde Butik Çikolata Üretim ve Satış Ünitesi Fizibilite Raporu hazırlatılmış, girişimci ve yatırımcıların bilgisine sunulmuştur. Oda Bünyesine İş Danışma Hizmet Birimi Oluşturulmuş, kursiyer ve butik çikolata konusunda talepçilere sürekli bilgi akışı sağlanmaktadır. Görgü ve bilginin artırılması amacı ile Belçika/Brüksel’e Çalışma Ziyareti gerçekleştirilmiş olup, ilimizde çikolata konusunda yeni bir vizyon yaratılmıştır. Odamız Bünyesine 128 metrekare alanlı Butik Çikolata Atölyesi Kurulmuş kurumsal ve bireysel talepçilerin hizmetine açılmıştır. İş’de Kadınlar Projesi uygulama dönemi sonrasında 6-7 kursiyerimiz artık evlerinde üretim yapmakta ve internet ortamında e-ticaret eğitimleri sayesinde satışını gerçekleştirmektedir. İş Danışma hizmet birimimiz vasıtası ile fındık ve çikolata sektöründe kalifiye eleman istihdamına yönelik talepler alınmakta ve sektörde çalışmak isteyen kursiyerlerimiz yönlendirilmektedir. Geçen hafta bir kursiyerimizin işyeri açılışını Valimiz Seddar YAVUZ ve değerli basın temsilcilerimizin katılımları ile gerçekleştirdik. Şubat ayı içerisinde de bir kursiyerimizin daha işyeri açılışını Ünye ilçesinde gerçekleştireceğiz. Ordu ilinde orta ve büyük ölçekli 3 adet firmamız yakın tarihte ana faaliyetlerinin yanında butik çikolatacılık alanında da faaliyet göstermeye başlayacak.” Diyerek bahsetti.

 

Projeleri açıklamaya devam eden Başkan Şahin; “Odamız, Fındık ve Mamulleri Sektörünün desteklenebilmesi amacı ile proje ofisi marifeti ile Ekonomi Bakanlığı’na UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) kapsamında “Fındık Mamulleri Sektöründe Rekabetçiliğin Artırılması ve Güç Birliğinin Sağlanması’’ isimli proje sunmuş, projemiz ilgili bakanlık tarafından destek kapsamına alınmıştır. Sunulan Projemiz ile, fındık ve fındık mamülleri sektöründe küçük ve orta ölçekte faaliyet gösteren firmalar için ihracat kültürü oluşturulması ve ihracat kapasitelerinin sürdürülebilir bir biçimde artırılması ve hedeflenen yeni pazarlarda ihracata başlamalarının sağlanması amaçlanmıştır.   2016 yılından bu yana uygulanmakta olan proje kapsamında; ilk faaliyet olarak bir adet uzman personel istihdamı sağlamış bulunmaktayız. İkinci faaliyet olarak, Sektöre yönelik ihtiyaç analizi çalışması gerçekleştirilmiş, Fındık ve Mamülleri Sektörüne yönelik 3 yıllık bir stratejik plan hazırlanmıştır. Devam eden süreç ve faaliyetlerde sektöre eksik görülen konularda Dış Ticaret, Aile Şirketlerinde Stratejik Pazarlama Uluslararası Pazarlama ve E-Ticaret konularında eğitimler verilmiştir. Proje Ekibimiz şu aşamada yurtdışı pazarlama faaliyetleri kapsamında Sektör katılımı ile Almanya’ya Çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, resmi kurum görüşmeleri haricinde Dünyanın en önemli Gıda Fuarlarından biri olan ANUGA fuarına iştirak etmişlerdir. Proje Ekibimiz ŞUBAT ayında DUBAİ pazarına yönelik gerçekleştirilecek Çalışma Ziyareti için ön çalışmalarını tamamlamak üzereler” diyerek URGE Projesini de açıkladı.

Daha sonra Başkan Şahin; “Kamu ve Özel Sektör katılımcılarına yönelik olarak Odamız 5 gün süreli olarak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na Teknik Destek Kapsamında Android (Mobil) Programlama ile İstihdam isimli bir eğitim projesi sunmuş, söz konusu proje yine proje ekibi vasıtası ile başarılı bir şekilde yürütülmüştür” dedi.

Başkan Şahin; “Ordu ilinde faaliyet gösteren İnşaat ve Yapı Sektörüne yönelik İhracat kapasitesinin artırılması ve İşbirliğinin artırılabilmesi amacı ile Proje Ofisimiz vasıtası ile Ekonomi Bakanlığı’na ikinci UR-GE Projesi sunulmuş, projemiz yapılan değerlendirmeler sonrasında geçtiğimiz ay uygulama onayı almıştır. Söz konusu proje kapsamında daha öncede belirttiğim gibi öncelikli olarak ihtiyaç analiz çalışması, eğitim ve kurumsal danışmanlık faaliyetleri, yurtdışı pazarlama ve alım heyetlerinin ağırlanması faaliyetlerini kapsayacağını aktardı.  

Aflatoksinsiz fındık projesi kapsamında patoz standardının hayat bulması projesinden bahseden Başkan Şahin; “İlk Avrupa Birliği Projemiz olan Ordu’da Aflatoksinsiz Fındık Projesi kapsamında Fındıkta Aflatoksin oluşumuna sebebiyet veren kırılma, çatlama vb. unsurları minimize etmek amacı ile fındık patozu için bir standardın oluşturulması için Teknik ve Bilimsel çalışmalarda bulunmuştuk. Geçtiğimiz yıl TSE hazırlanıp sunulan raporlar ve talebimize karşılık olarak Fındık Patozu Taslak Standardı’nı hazırlamış, inceleme ve görüş almak için Odamız Başkanlığına sunmuştu. Odamız tekrar teknik heyetini toplamış ilgili taslak standart ile ilgili görüşlerini bildirmişti. 2018 yılı içerisinde TSE’nin PATOZ STANDARDINI yayımlanmasını beklemekte olduklarının bilgisini verdi.

Ortak olunan projelerden Bahseden başkan Şahin; “Ordu Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2009 yılından bu yana Proje yazıp uyguladığımız gibi, İlimiz ve Ülkemizin ekonomik ve sosyal anlamda daha ileri noktalara taşıyabilmek için diğer kurumlar tarafından yazımı gerçekleştirilen projelere de ortak yani eş başvuru sahibi olarak katılım sağlamaktayız. 2017 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan 242 bin Euro bütçeli Lojistik Sektöründe Ordu Genç Uzmanlarını Yetiştiriyor Projesi’ne, Arıcılık Araştırma Enstitüsü olarak yürütülen yaklaşık 9 milyon Euro bütçeli Arım Balım Peteğim Projesi’ne, Giresun Ticaret Borsası tarafından sunulan 9.3 milyon Euro bütçeli Fındık Lisanslı Depoculuk Ve Ürün Borsası Projesi’ne Odamız ortak olarak katılım sağlandığını vurguladı.

Akreditasyon ve belgelendirme çalışmalarından bahseden Başkan Şahin; “ Ordu TSO ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemine Sahip, Akredite bir Odadır. Odamız ilk Kalite Belgesini 2008 yılında TSE’den almış olup, her yıl rutin denetlemelerin yanı sıra 3 yılda bir Belge Yenileme denetimlerine tabii tutulmaktadır. Kalite Belgemizin geçerliliği ilk günden bu yana kesintisiz olarak devam etmektedir.  Odamız TOBB tarafından Akredite edilmiş olup, her yıl Öz Değerlendirmeler ile rutin kontroller gerçekleştirilmekte ve 3 yılda bir TÜRK LOYDU tarafından denetlenmektedir. Odamız IV. Dönem Akredite Odalar arasında yer almakta olup, kurumumuzca verilen hizmet ve belgelerin uluslararası geçerliliği bulunmaktadır” dedi.

Üyelere yönelik eğitimlerden de Bahseden Başkan Şahin; “Odamız,  Üyelerine Yönelik olarak her yıl olduğu gibi 2017 yılında biz dizi eğitim faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Ekonomi Bakanlığı Destekli ve 16 saat süreli Dış Ticaret Eğitimi – (16 katılımcı), 8 Saat süreli Aile Şirketlerinde Stratejik Planlama –(16 katılımcı) ve 16 saat süreli Uluslararası Pazarlama, E-Ticaret Eğitimi - (16 katılımcı), Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Destekli ve 4 saat süreli Paranın Yönetimi Eğitimi- (88 katılımcı) ve Odamız imkanları ile gerçekleştirilen 4 saat süreli Hijyen Eğitimi –(447 katılımcı) oda üyelerine verilen eğitimler arasında olduğunu aktardı.

 

Personele yönelik eğitimlerden Bahseden Başkan Şahin; “Odamız personellerine yönelik kurum içi eğitimler her yıl planlanmakta ve plan dâhilinde gerçekleştirilmektedir. 2017 yılında çatı kuruluşumuz TOBB tarafından gerçekleştirilen tüm eğitim programlarına ilgili personellerimiz gönderilmiş tüm personele yönelik ayrıca İletişim ve Takım Çalışması Eğitimleri organize edilmiştir. Odamız diğer eğitim faaliyetleri kapsamında üye ve personel eğitimleri haricinde 5 ayrı konuda eğitim hizmeti vermiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Destekli ve 60 katılımcıya yönelik olarak 24 saat süreli İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi, 72 saat süreli E-Ticaret Eğitimi, 120 saat süreli Butik Çikolata Eğitimi ve Bakanlık İŞKUR destekli 160 Katılımcıya yönelik 32 Saat Süreli Girişimcilik eğitimleri ayrıca odamız bünyesinde gerçekleştirilen eğitimler arasında yer almaktadır.” dedi

 

Odanın uluslararası ilişkilerinden bahseden başkan Şahin; “Odamız proje faaliyetleri kapsamında Belçika/Brüksel’e Çalışma ziyareti gerçekleştirmiş olup, bu kapsamda; Brüksel Ticaret Odası’na, Brüksel Ticaret Odaları Konfederasyonu’na, TOBB Brüksel İKV Temsilciliği’ne, Brüksel AB Daimi Temsilciliği’ne Almanya Çalışma Ziyareti kapsamında, Düsseldorf Ticaret Ataşeliği’ne bir dizi ziyaretler gerçekleştirmiş, üyelerimiz menfaatine ticari işbirliğinin artırılması amacı ile çalışmalarda bulunmuştur. Ayrıca Gürcistan Başkonsolosu odamızda ağırlanmış ve Gürcistan-Ordu sosyo-ekonomik yapı ve ticari ilişkileri konusunda görüşmelerde bulunulduğunu aktardı.

 

2017 yılı içerisinde yapılan fuar çalışmaları hakkında konuşan Başkan Şahin; “Odamız 2017 yılında 3 adet fuara stantlı ve stantsız olarak katılım sağlamıştır. Antalya Yöresel Ürünler Fuarına stantlı katılım sağlayan odamız, Üyelerinin ve üyeleri tarafından üretilen ürünlerin tanıtımının yanı sıra coğrafi işaret tescilli ürünleri ve tescil için müracaatı sağlanan birçok yöresel ürünlerini Akdeniz bölgesinde sergilemiştir. Odamız, Fındık ve Fındık Mamülleri Sektöründe yer alan firma temsilcileri ile Dünyanın en önemli Gıda Fuarları arasında yer alan Almanya ANUGA fuarına katılım sağlamıştır. Yine odamız, Ordu ilinde İnsan Kaynakları ve İstihdama yönelik olarak düzenlenen ORDİF 52 fuarına stantlı olarak ordu ilinde faaliyet gösteren ve üyemiz olan firmalar beraberinde katılım sağlamıştır.

Yatırım çalışmaları hakkında konuşan Başkan Şahin, yeni yapımı tamamlanan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hakkında; “24 Ocak 2013 tarihinde TOBB’de yapım protokolü imzalanan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ilimize kazandırılması için Odamız, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ciddi çalışmalar yürütülmüştür. Odamız öncülüğünde ordu iline kazandırılan 32 derslikli Okul inşaatı Aralık 2017 tarihinde tamamlanmış olup, Milli Eğitim Bakanlığına teslimi gerçekleştirilmiş olduğunu belirterek bir sonraki eğitim öğretim sezonunda faaliyete geçeceğinin müjdesini verdi.

Diğer yatırım programlarından da bahseden Başkan Şahin; “Avrupa Birliği Projesi olan ve uygulama süresi sona eren İş’de Kadınlar Projesi kapsamında Odamız bünyesinde 128 metrekare alanlı bir Butik Çikolata Üretim ve Eğitim Atölyesi kurulmuş, atölye gerekli makine ve teçhizatlar ile donatılmıştır. 2017 yılı Mayıs ayında aktif olarak hayat bulan atölyede günümüze kadar 110 kişi eğitim alma imkânı bulmuştur. İlimizin yıllardan beri özlemini çektiği ve sanayimizin gelişmesi için gerçek bir ihtiyaç olan TEKNOKENT PROJESİ Ordu Üniversitesi ve Giresun Üniversitesi Rektörlerimizin, Ordu ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsaları işbirliği ile her iki kentimize kazandırma çalışmalarına başladık. Öncelikli olarak Giresun Üniversitesi Rektörlüğümüzün daveti ilk istişare toplantısını gerçekleştirdik. Söz konusu toplantıda TEKNOKENT’in her iki ile hizmet verebilecek alanda ve üniversitelerimizin önderliğinde kurulmasına ve her iki ilin TSO ve TB’larının da bu kuruluşa ortak olmasına dair prensip kararı alındı ve Giresun Üniversitesinde Dekan Sayın Gençağa’ya Teknokent ile ilgili teknik çalışmaların yapılması için görev verildi. İkinci etap toplantı 26 Aralık 2017 tarihinde her iki ilin Üniversite ve kurum temsilcilerinin yanı sıra Altaş A.Ş. ve Gürsoy A.Ş.’nin de katılımları ile Odamızda gerçekleştirildi.Teknokent ile ilgili gerekli teknik bilgileri aktardıktan sonra müşterek müzakere neticesinde TEKNOKENT’in 10 kişilik kurucu müteşebbis heyeti oluşturuldu. Odamız ortaklığında Arıcılık Enstitüsü tarafından yürütülen ARIM BALIM PETEĞİM PROJESİ kapsamında BALMER A.Ş. kuruluşu gerçekleştirildi. Çok ortaklı bir yapıya sahip olan BALMER A.Ş. Ordulu arıcılar tarafından üretilen balların paketlenip dünya pazarına sunulması yönünde çalışmalar gerçekleştirecektir. BALMER Paketleme Pazarlama Analiz ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’i ünvanı ile kurulan şirketin toplam sermayesi 1.350.000,00 TL’dir. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası olarak 100.000 TL sermaye ile katılım sağlamış bulunmaktayız. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Ordu Arıcılar Birliği Başkanı üstlenmiştir. Şirkette Ticaret ve Sanayi Odası ve Altınordu Belediye Başkanlığı hem hissedar hem de imza yetkili kurumlar olarak yer almaktadır. Şahsım BALMER A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır.

Ordu OSB Müteşebbis heyeti olan odamız genel hissenin %13,33 payına sahiptir. Büyük hissedar Ordu Valiliği YİKOP %53,33 hisse ile ikinci büyük hissedar, Ordu Büyükşehir Belediyesi %26,67 ve son hissedar %6,67 ile Altınordu Belediyesi’dir. OTSO Başkanlığı olarak 2. OSB arsa istimlak parası için açılan 5 milyon TL’lik bir kredi dilimi için 6.660 TL ve 3 milyon TL’lik ikinci kredi dilimi için ise 4.000 TL olmak üzere toplam 10.660 TL ortaklık katılım payını ilgili hesaba yatırmış bulunmaktayız. Arsa temin hususu açılacak krediye göre peyderpey devam edecektir. Arsa temininden sonra hızla altyapı projelerine geçilmesini öngörmekteyiz. Ordu 2. Organize Sanayi Bölgesi 1.050 dönüm arazi üzerine kurulacak olup, Ordu ekonomisine güç katacak. Şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıktaki Karaağaç mevkiinde oluşturulacak Ordu 2. OSB en az 6 bin kişinin istihdamına olanak sağlayacak. OSB’nin Karadeniz - Akdeniz karayolu üzerinde olması da Ordu ili için ayrı bir önem arz ediyor. Bu sayede organize sanayi bölgemiz Karadeniz - Akdeniz karayolu ticaretinin önemli bir parçası haline de gelecek.”dedi.

 

 

 

 

OTSO’NUN KAZANDIRDIĞI OKUL TESLİM EDİLDİ

Ordu Ticaret ve Sanayi Odasının çabaları ile Ordu’ya kazandırılan 32 derslikli Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi inşaatı tamamlanarak Ordu Milli Eğitim Müdürlüğüne teslimi gerçekleşti.

Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilen okul hakkında konuşan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin; ““Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan 32 derslikli okulu devir aldık. Yani okulun inşaatı bitti ve Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildi. Şu anda 32 derslikli meslek lisemiz Milli Eğitim Bakanlığı hizmetine sunuldu. Bu odamızın Ordu’ya kazandırdığı muhteşem bir eserdir, hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Okul hakkında bilgi veren Başkan Şahin; ““Daha önce Ordu’nun şehrin ortasında kalmış bir meslek lisesi vardı. Ordu’nun bu liseye ihtiyacı vardı. Öğrenci sayısının artması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte meslek lisesi ihtiyacı gün geçtikçe artmaya başladı. Biz bu yola ilk Organize Sanayi bölgesinde arsa aramakla başladık. Ancak burada arsa sorunu yaşadığımız için, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız buradaki arsayı aldı ve Milli Eğitime bağışladı. Bu konuda desteklerini esirgemediği için Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

Başkan Şahin; “32 derslik okulunun tamamının masrafını Türkiye Odalar Borsalar Birliği karşıladı. Bize TOBB arsayı bulun okulu yapalım dedi. Bizde arsa bulma noktasında bir takım sıkıntılar yaşadık, ancak belediye başkanımızın verdiği arsa sayesinde okulumuzun inşaatına başladı. TOBB bize 16 derslik okul yapmak için taahhüt etmişti ama biz atölyesi ile beraber 32 derslik bir okul kazandırdık. İnşallah bu okul gelecek nesillerimize faydalı olur, işverenlerimize kalifiyeli eleman noktasında destekçi olur.  Ben bu okulda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak başkan Şahin; “Şu anda geldiğimiz noktada Ordu’ya kazandırdığımız bir okul var. Bu okulun inşaatı tamamlandı ve Milli Eğitim Müdürlüğüne teslimatı yapıldı. Okulumuzun sadece çevre düzenlemesi kaldı, inşallah çevre düzenlemesi de en kısa sürede tamamlanarak büyük çabalarla Ordu’ya kazandırılan meslek lisesi yeni Eğitim Öğretim hayatında kendisine yer bulacaktır. Ben buradan yönetimime, meclisime ve okulu yapan herkese çok teşekkür ederim” diyerek konuşmasını tamamlandı.

 

OTSO YILIN SON MECLİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ


Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) yılın son meclis toplantısı olan Aralık ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda gerçekleşen toplantıya, Ordu TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Üyeleri katıldı. 

Aralık ayı meclis toplantısında konuşan Servet Şahin; “Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan 32 derslikli okulu devir aldık. Yani okulun inşaatı bitti ve Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildi. Şu anda 32 derslikli meslek lisemiz Milli Eğitim Bakanlığı hizmetine sunuldu. Bu odamızın Ordu’ya kazandırdığı muhteşem bir eserdir, hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bir başka büyük bir projeye de imza attıklarını dile getiren Başkan Şahin; “Gene Ordu, Giresun ticaret odaları ve Ordu ve Giresun Üniversiteleri TEKNOKENT kurmak için bir çalışma yaptı. Bir yıl önce çalışma başlatılan TEKNOKENT ile ilgili son toplantıyı bu hafta içerisinde odamızda yaptık. Ordu ve Giresun adına olursa bakanlıktan daha erken destek alacağımızı düşündük. Şu anda Ordu’dan 5 kuruluş ve Giresun’dan 5 kuruluş olmak üzere ortaklaşa müteşebbis heyet kuruldu. TEKNOKENT'in Ordu'ya ve Giresun’a hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

“İŞ DÜNYASINA YENİ SOLUK: ARABULUCULUK”

 

 

 

İşçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuk iş dünyasında yeni bir dönem başlatacak.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7036 Sayılı İş mahkemeleri Kanunu’nu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi.  Dava Şartı arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurgulayan Şahin, yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederken,  camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

-Arabuluculukta anlaşılan konular tekrar dava konusu yapılamayacak.

Başkan Servet Şahin; “İş mahkemeleri Kanunu kapsamında yapılan yeni düzenlemelere ilişkin yaptığı açıklamada; “Arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını belirtirken, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını belirtti. “İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir.” dedi.

-Arabuluculuk sürecindeki gizlilik emsal kararlar oluşmasını engelleyecek.

“Klasik yargılama usulleri ile iş dünyası için büyük sorun haline gelen emsal kararlar; işçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından ve tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacaktır.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Şahin, bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.

Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşündüğünü dile getiren Servet Şahin “Vakit nakittir” sözünün iş dünyasındaki işlerliğinden bahsetti. 

 

 

-Taraflar bir çözüm üretemezse ne olacak?

Arabuluculuğun genel avantajlarının yanı sıra iş dünyasına olan büyük etkilerinin bu kadarla da kalmadığını belirten Şahin “ Arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini de sözlerine ekledi.

 

-Yeni düzenleme ile sistem nasıl ilerleyecek?

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin yeni düzenlemeler ışığında sistemi şöyle özetledi; 

“İşçi işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracaktır. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır” dedi.

  

 

 

 

HARUN KARACAN'DAN OTSO'YA DOST ZİYARETİ

 

 

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla ilişikler Başkanı ve MYK Üyesi Eskişehir Milletvekili Sayın Harun Karacan, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz Altınordu Belediye Başkanımız Engin Tekintaş, AK Parti İl Başkanı Uğur Çelenk, AK Parti Altınordu İlçe Başkanı İbrahim Hekim, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin'e ziyarette bulundu.

BAŞKAN SERVET ŞAHİN'DEN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanımız Servet Şahin, Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Şahin, mesajında şu görüşlere yer verdi: "Sevgili Peygamberimiz, Hz. Muhammed'in (S.A.V) dünya alemini şereflendirdiği müstesna bir günü idrak ediyoruz. Hz. Peygamber'in doğumunu anlamaktan asıl gaye, evrensel olan nübüvvetini, Kur'an'a dayanan yüce ahlakını, insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır, kerem ve cömertliğini anlamaktır. Kısaca; insanlığa sunduğu değerlerin farkına varmak; 'Biz bunun neresindeyiz?' diye düşünmek, hatalarımızı gözden geçirme fırsatını yakalamak, O'nun yaşadığı gibi yaşamaya çalışmak ve Allah'ı sevmenin bir gereği olarak O'na uymaktır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Dünya'ya teşriflerini ifade eden Mevlid Kandili, hayatımızı onun yüce ahlakıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir. Böylesine mübarek gün ve gecelerin tüm mazlum coğrafyalara birlik ve beraberlik getirmesini temenni ederim. Tüm İslam aleminin Mevlid Kandili mübarek olsun” dedi.

BAŞKAN ŞAHİN’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

 

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Şahin mesajında; “Türk toplumlarında eğitim kadar eğiten de, bilgi kadar bilge kişi de önemli olmuş ve saygı duyulmuştur. İlim Çin’de bile olsa gidip alınız anlayışının hakim olduğu bir medeniyetin çocukları olarak öğretmenin, ilmin bizim dünyamızda ayrı bir yeri, önemi bulunmaktadır. İstikbalimiz olan çocuklarımızın yetişmesinde büyük emeği olan öğretmenlerimizin özverisi, kendisini ülkesine adamışlığı geleceğimizi belirleyecektir. Eğitim karşılığını hemen gördüğümüz bir hizmet değil. Neticeyi hemen alamıyorsunuz. İlmek ilmek örmek gerekiyor. Dolayısıyla bu uzun soluklu serüven gayret istiyor, sabır istiyor. En önemlisi aşkla, muhabbetle yoğrularak zaman içerisinde neticesini veriyor. Onun için bu noktada öğretmenlerimize büyük işler düşüyor. Terör gencecik yaşta, çiçeği burnunda öğretmenlerimizi maalesef öğrencilerimizden ayırdı ve bizlerin yüreğini dağladı. Böyle acıların tekrarlanmaması dileğiyle, hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimizi ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyorum. Millet mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimizi eğitime ve öğrencilerine yaptıkları katkılardan ötürü en içten duygularımla tebrik ediyorum” ifadelerine de yer verdi.

 

 

 

 

 

BAŞKAN ŞAHİN’DEN 10 KASIM MESAJI

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal’in vefatının 79. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 Başkan Şahin mesajında ;”Bugün ülkemizin ebediyen var olmasının en büyük mimarlarından birisi olan Gazi Mustafa Keman Atatürk'ün ölümünün üstünden 79 yıl geçtiğini belirtirken, Atatürk milletimiz ve vatanımız için her zaman en özel yerlerde olacaktır. Yaşadığımız toprakların asla düşman eline bırakılamayacağını tüm dünyaya gösteren Atatürk bugün hala kalplerimizin en güzel yerinde bulunmaktadır. Kendisi iyi bir lider olmakla birlikte ülkesi için gelişim ve değişim için ilkeleri ile gelecek nesillere de örnek bir ülke bırakmıştır. Ülkemizin en büyük kazanımlarından birisi ise şüphesiz Cumhuriyet olmuştur. Ayrıca vatan topraklarının düşman eline bırakılmayacağı ve Anadolu'nun bir Türk yurdu kalacağı onun önderliğinde verilen mücadele ile tescillenmiştir. Atatürk'ün açtığı yolda onun düşünceleri ile vatanımız nice asırlar yaşayacak ve durmadan ilerleyecektir. Bizler de bugün onun düşünceleri ile ülkemizin lider ülkeler arasında yerini alması için durmaksızın çalışmaktayız. Her ne kadar aramızda olmasa da aslında onun aramızda olduğunu ve fikirleri ile yaşadığını biliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; Kurtuluş Savaşı Önderimiz ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun silah arkadaşlarını bir defa daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum" ifadelerini kullandı.

 

 

 

OTSO ORDU'YA KAZANDIRDIĞI 32 DERSLİKLİ MESLEK LİSESİNİ İNCELEDİ

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB tarafından yapılan meslek lisesi inşaatını, Ordu TSO Yönetim Kurulu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve basın mensuplarının da katıldığı bir inceleme gezisi düzenledi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ordu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serdar Yurdabakan ve Altınordu ilçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan 32 derslikli, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi inşaat yapım çalışmalarını yerinde incelediler.

TOBB tarafından yapılan 32 derslikli binanın yüzde 90’lık kısmının bittiği gözlemlenirken, yeni eğitim, öğretim sezonunda açılması bekleniyor. Yüzde doksanı biten okulun çalışmalarını izleyen heyet çalışmalardan memnun olduklarını, böyle bir okulun Ordu’ya kazandırılması gerektiğini aktardı.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin; “Uzun zamandan sonra TOBB tarafından yapılan meslek lisemizin binası tamamlandı, sadece çevre düzenlemesi ile iç donanımı kaldı. Yeni öğretim yılında binamızın açılışı gerçekleşerek faaliyete geçecektir. Biz bu binayı yaptırmak için büyük çaba sarf ettik. Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB)tarafından bütün illere yapılan okullar 16 derslik olurken, bizim çabamızla bu okul 32 derslik olarak yapılıyor. Belki de Türkiye’nin en modern meslek okulu binasına kavuşmuş olacağız” aktardı.

Başkan Şahin; “Biz bu arsayı temin etmek için birçok çaba gösterdik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz devreye girerek bu arsayı bizlere kazandırdı. Başkanımıza ayrıca çok teşekkür ederim. Ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Meslek lisesinin ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Şahin; “Daha önce Ordu’nun şehrin ortasında kalmış bir meslek lisesi vardı. Ordu’nun bu liseye ihtiyacı vardı. Öğrenci sayısının artması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte meslek lisesi ihtiyacı gün geçtikçe artmaya başladı. Biz bu yola ilk Organize Sanayi bölgesinde arsa aramakla başladık. Ancak burada arsa sorunu yaşadığımız için, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız buradaki arsayı aldı ve Milli Eğitime bağışladı. Okulun yapımına başladık. Bu okul bittiği Ordu’nun en az 20 yıl meslek lisesi ihtiyacı ortadan kalkmış olacaktır” dedi.

Son olarak Başkan Şahin; “32 derslik okulunun tamamının masrafını Türkiye Odalar Borsalar Birliği karşıladı. Bize TOBB arsayı bulun okulu yapalım dedi. Bizde arsa bulma noktasında bir takım sıkıntılar yaşadık, ancak belediye başkanımızın verdiği arsa sayesinde okulumuzun inşaatına başladı. TOBB bize 16 derslik okul yapmak için taahhüt etmişti ama biz atölyesi ile beraber 32 derslik bir okul kazandırdık. İnşallah bu okul gelecek nesillerimize faydalı olur, işverenlerimize kalifiyeli eleman noktasında destekçi olur.  Ben bu okulda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerini ederek konuşmasına son verdi.

 

 

 

OTSO FİRMALARLA URGE PROJESİNİ DEĞERLENDİRDİ

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve URGE kapsamında Almanya ziyareti gerçekleştiren heyet bir araya gelerek gerçekleşen ziyaretin verimliliğini paylaştı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odamız tarafından yazılıp yürütülen Ekonomi Bakanlığına URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Destek Programı) kapsamında hazırlanan “Fındık ve Mamulleri Sektöründe Rekabetçiliğin Artırılması ve Güç Birliğinin Sağlanması” projesi kapsamında Almanya ziyareti gerçekleştiren heyet ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu bir araya gelerek gerçekleşen ziyareti değerlendirdi.

Karşılıklı bilgi alışverişinin yapıldığı toplantıda konuşan Servet Şahin; “Oda olarak bu zaman kadar birçok projeye imza attık. Ancak URGE Projesi hem bizim için hem de Ordu için çok değerli bir proje, bu proje sayesinde fındık sektörüne katma değer kazandırma şansımız olacak. Fındık ve fındık mamulleri sektöründe bulunan firmalar bu proje ile birlikte hareket edip, yeni pazar bulma olanağı elde etmiş olacak. Proje tamamlandıktan sonra fındık belki de sadece Avrupa ile sınırlı kalmayarak, Ortadoğu da bulunan ülkelere de ulaşmış olacaktır” dedi.

Son olarak Başkan Şahin; “Projelerin mutlaka bir getirisi vardır. Örneğin geçtiğimiz ay tamamladığımız “İş’de kadınlar Projesi” şimdiden getirisini sağladı ki iki tane büyük firmamız olmakla birlikte 8 tane işletmeci çikolata mutfağı kurarak çikolata yapım işine girerek, fındığı tam mamul halde dış pazara pazarlamaya başlayacak. İnşallah projeler örnek olur da sadece iki firmamız yerine birçok firmamız bu çikolata imalatına girerse otomatikman fındığın katma değeri de artmış olacağını belirtti.

URGE değerlendirme toplantısı karşılıklı bilgi alışverişi ile gerçekleşirken, toplantı amacına ulaştığı gözlemlendi. Firma sahipleri URGE kapsamında gerçekleşen Almanya gezisi ardından birçok firma ile irtibat halinde olduklarını belirtirken, Almanya ziyareti sonrasında eksiklikler göz önünde bulunarak, URGE projesi kapsamında gerçekleşecek diğer ziyaretlerde düzeltilerek daha verimli ziyaretlerin gerçekleşmesi hedeflendi.

Karşılıklı bilgi alışverişinin ardından, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte, firma yetkilileri, geçtiğimiz ay kapatılan “İş’de Kadınlar Projesi” kapsamında odaya kazandırılan Butik çikolata mutfağını ziyaret etti. Proje kapsamında odaya kazandırılan butik çikolata mutfağını yerinde inceleyen firma sahiplerinin elde edilen butik çikolatalardan memnun kaldıkları gözlemlendi.

 

 

 

Ziyaretci Görüşleri

Ziyaretçi - alil
I am reading your whole blog. This is very amazing and interesting blog. I really like it. I will bo...
Ziyaretçi - Atakan ÇAKIR
" oda kimlik kartlarını ibraz etmek sureti" ile denilmiş. Oda böyle bir kart verdide, haberimiz mi y...

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Ocak 2018
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Hava Durumu

Mostly cloudy

2°C

ORDU

Cumartesi 7°C / 14°C Cloudy

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

İletişim Formu

Ad Soyad:

E-Posta:

Konu:

Mesaj:

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.