"İSTİHDAM İÇİN BECERİ ENGEL TANIMIYOR" PROJESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

      Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO'nın da ortak olduğu "İstihdam İçin Beceri Engel Tanımıyor Projesi"nin bilgilendirme...

İŞ ADAMLARI ALMANYA'DA

İŞ ADAMLARI ALMANYA'DA

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) tarafından yazılıp, yürütülen "Fındık ve Mamulleri Sektöründe Rekabetçiliğin Artırılması ve Güç...

OTSO PROJELERİ GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLIYOR

OTSO PROJELERİ GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLIYOR

Ordu Ticaret ve Sanayi Odasının yapmış olduğu fuar çalışmaları ve projeler olumlu olarak geri dönüşüm sağlamaya başladı. Antalya...

URGE PROJESİNDE YURT DIŞI AYAĞI

URGE PROJESİNDE YURT DIŞI AYAĞI

        Ordu Ticaret ve Sanayi Odamız proje çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, geçtiğimiz ay tamamlanan “İş’de Kadınlar...

ÇİKOLATA TADINDA KAPANIŞ

ÇİKOLATA TADINDA KAPANIŞ

        Ordu Ticaret ve Sanayi Odası yaklaşık bir yıldır yürüttüğü “İş’de Kadınlar Projesi”nin kapanış toplantısını...

OTSO YÖREX’DE ORDU’YU TANITTI

OTSO YÖREX’DE ORDU’YU TANITTI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Antalya Ulusal YÖREX Fuarına katılarak ilimizin yöresel ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

İŞ'DE KADINLAR PROJESİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

İŞ'DE KADINLAR PROJESİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

Ordu Ticaret ve Sanayi Odasının yürüttüğü “İş’de Kadınlar Projesi” kapanış toplantısı gerçekleşiyor.

 • "İSTİHDAM İÇİN BECERİ ENGEL TANIMIYOR" PROJESİ...

 • İŞ ADAMLARI ALMANYA'DA

  İŞ ADAMLARI ALMANYA'DA

 • OTSO PROJELERİ GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLIYOR

  OTSO PROJELERİ GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLIYOR

 • URGE PROJESİNDE YURT DIŞI AYAĞI

  URGE PROJESİNDE YURT DIŞI AYAĞI

 • ÇİKOLATA TADINDA KAPANIŞ

  ÇİKOLATA TADINDA KAPANIŞ

 • OTSO YÖREX’DE ORDU’YU TANITTI

  OTSO YÖREX’DE ORDU’YU TANITTI

 • İŞ'DE KADINLAR PROJESİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

  İŞ'DE KADINLAR PROJESİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

Duyurular

ORDU ESNAF ODALAR BİRLİĞİ BAŞKANI AYDIN BOSTANCIOĞLU'NU KAYBETTİK

 

 

 

ORDU ESNAF VE SANATKARLARI ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI AYDIN BOSTANCIOĞLU'NUN VEFAT HABERİNİ BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDE ÖĞRENMİŞ BULUNMAKTAYIZ.

KENDİSİNE ALLAH'TAN RAHMET, AİLESİNE, YAKINLARINA VE TÜM SEVENLERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM.

SERVET ŞAHİN
ORDU TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

 

 

 

Devamını Oku

HAYIR SEVER İŞ ADAMI HAYATINI KAYBETTİ
5.ULUSLARARASI İNOVASYON VE TEKNOLOJİ FUARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) tarafından Odamıza iletilen yazıda, 11-15 Kasım 2017 tarihlerinde, Tebriz Uluslar arası Fuarlar Merkezi'nde, teknolojik tasarım, teknolojinin ticarileştirilmesi ve teknolojik kalkınma ve bilgi destekli hizmet ürünleri olmak üzere üç alanda 5. Uluslararası İnovasyon ve Teknoloji Fuarı (RINOTEX-2017) düzenleneceği bildirilmektedir.

Devamını Oku

ABD'NİN İRAN'A YÖNELİK YENİ YAPTIRIMLARI HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) tarafından Odamıza iletilen yazıda; Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) kapsamında ABD’nin İran’a uyguladığı nükleer yaptırımların kaldırılması için yasalar gereği Başkan’ın belirli aralıklarla yaptırımların kaldırılmasına ilişkin muafiyetleri (waiver) uzatması gerektiği, bu çerçevede ABD nükleer yaptırımlara ilişkin muafiyetleri 14 Eylül 2017 tarihinde bir kez daha uzatıldığı belirtilmiştir.

Nükleer yaptırımlarla ilgili muafiyetlerin uzatıldığına dair açıklamayla eş zamanlı olarak ABD Hazine Bakanlığı tarafından da aynı gün, yaptırımlar listesinde bulunan İranlı kurumlara sağladıkları destek ya da suç unsuru oluşturan siber faaliyetler nedeniyle onbir (11) gerçek ve tüzel kişiye yaptırım uygulanmasının kararlaştırıldığı ve duyurulduğu bilgisi, ilgi yazı ile tarafımıza iletilmiştir. Hazine Bakanlığının ekte kayıtlı açıklaması ile söz konusu 11 gerçek ve tüzel kişi hakkında ayrıntılı bilginin Vaşington Büyükelçiliğimizden alındığına değinilmiştir.

Devamını Oku

 1. Ticaret Odası Ne İş Yapar ?
 2. Kayıt Yaptırmalımıyım ?
 3. Ne Gibi Faydaları Olur ?

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası 1903 Yılında kurulmuş Kamu Kurumu Niteliğinde Bir Meslek Kuruluşudur.

Anayasamızın 135. Maddesine göre; “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları; belli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlâkını korumak maksadı ile kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen kamu tüzel kişilikleridir.”

5174 Sayılı Yasa ticaret ve sanayi odaları, ticaret odaları, sanayi odaları, deniz ticaret odaları, ticaret borsaları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin kuruluş ve işleyişine ilişkin esasları düzenlemektedir.

Ticaret ve Sanayi Odalarına kayıt zorunluluğu (dolayısıyle kayıt olma hakkı) bulunan kişiler 5174 Sayılı yasanın 9. maddesiyle belirlenmiştir.  Buna göre;

Ticaret siciline kayıtlı tacirler ve bu Kanunun 5 inci maddesine göre sanayici, deniz taciri sıfatını haiz tüm gerçek ve tüzel kişiler ile bunların şubeleri, fabrikaları, satış yapan bölge müdürlükleri, satış yapmayıp sadece sevkiyat yapan depolarla temsilcilikler hariç, satış yapan depoları bulundukları yerdeki odaya kaydolmak zorundadırlar.

Sermayesinin tamamı Devlete ve Özel İdarelere veya belediyelere veya bunların ortaklığına ait olan İktisadi İşletmeler ve bunların şubeleri, özel kanun veya sözleşme ile kurulmuş olup, Devletin ve Özel İdarelerin veya Belediyenin iştiraki bulunan tüzel kişiliğe haiz müesseseler veya bunların önceki paragrafta sayılan birimleri bulundukları yerin Odalarına kaydolunmaya mecburdurlar.

Kanuni bir zorunluluk olmanın dışında Ordu Ticaret ve Sanayi Odası'na Üyeliğin pek çok avantajları bulunmaktadır. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri;

Oda’mızın Web sayfalarında Organizasyon kısmında birimler halinde ve aşağıda detaylı olarak listelenen tüm hizmetlerinden faydalanabilir.

 Bu hizmetler;

 • Üyelerimizin mesleki konulardaki istek, beklenti ve problemleri doğrultusunda inceleme ve araştırmalar yaparak gerekli merciler nezdinde girişimlerde bulunma ve sonuçları takip etme,
 • İç ve dış ticaret konularında mesleki ve teknik bilgi ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanma, 
 • Odamız yayınlarından faydalanma, 
 • Yurtiçi  fuarlarda Odamız standları altında firmalarını ve ürünlerini tanıtma.

Günün Sözü

“Ticarette en önde gördüğümüz esas, muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır”

Mustafa Kemal ATATÜRK

(01/11/1937)

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Ekim 2017
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Hava Durumu

Sunny

18°C

ORDU

Pazar 11°C / 18°C Partly cloudy

                           


                        

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

İletişim Formu

Ad Soyad:

E-Posta:

Konu:

Mesaj:

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.

Oturum Bilgisi

Giriş

Giriş Yap

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bülten Aboneliği

captcha