News

Başkan Şahin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a Talep Raporu Sundu

Ankara’da Düzenlenen Kalkınma Ajansları Çalıştayına katılım gerçekleştiren Ordu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Servet ŞAHİN Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ ve TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na Talep Raporu Sundu. 

TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirilen Çalıştaya Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katılım gerçekleştirirken Odamızı temsilen Başkan Servet ŞAHİN ve diğer illerin oda başkanları katılım sağladı.

 

Açılış Konuşmalarının ardından basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda, Ordu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet ŞAHİN;  Düzey II Bölgesel Kalkınma modelleri oluşturulurken, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane illerini kapsayacak şekilde hazırlanan Doğu Karadeniz Kalkınma Projesinin, daha başlangıç sürecinde pek çok eksik ve sorunu içerisinde barındıracak şekilde programa alındığını, Türkiye’de 6 ili kapsayan tek kalkınma bölgesisin Doğu Karadeniz Bölgesi olduğunu, söz konusu yapılanma ile var olan hetorojen kültür farklılığı ve coğrafi farklılıklar sebebiyle homojen bir kalkınma modelinin oluşturulamadığını, Sahil şeridinin ekonomik yapısı ile kırsal kesimin ekonomik yapısı ve beklentilerinin farklılık arz ettiğini, Sahil kesimi, turizm, imalat, balıkçılık ve kültür faaliyetleri üzerine yoğunlaşırken, Kırsal alan tarım ve hayvancılık sektörleri üzerine yoğunlaştığı, Ordu ve Giresun İlleri, tarımsal ana ürün olarak fındık sektöründe yoğunlaşırken, Rize ve Trabzon illerinin büyük bir kısmının çay sektöründe yoğunlaştığı, Gümüşhane ve Artvin Hayvan ve besicilik üzerine tarımsal faaliyet sürdürdüğünü, 6 il için DOKA tarafından oluşturulan kaynakların yetersiz kaldığı,  bölgenin ve bölge içindeki kentlerin kalkınma hamlesini tetikleyecek ve ivme kazandıracak boyut ve büyüklüğe ulaşamadığını, DOKA’nın mevcut hizmet alanlarının göz önüne alınarak bölgesel kalkınmayı destekleyecek şekilde ajansa yeterli finans kaynağın aktarılmasının sağlanması veya ajansın diğer örneklerde olduğu gibi 2 veya 3 ili kapsayacak şekilde bölünerek yeniden yapılandırılması gerektiğini, toplantı yapılan il merkezleri arasında 400 km’yi bulan mesafeler oluşması nedeniyle toplantılara sağlıklı katılımın sağlanamadığını gerekçeleri ile birlikte hem rapor hem de yüz yüze görüşmeler şeklinde sunmuşlardır.

Sayın Bakan, konuları ve aksayan yönleri not ederek, gerekli iyileştirme çalışmalarının başlatılacağını beyan etmişlerdir. 

Leave your comments

Post comment as a guest

0
terms and condition.

Comments

  • No comments found

Döviz Kurları

Our Publications

Hava Durumu

Sunny

10°C

Ordu, Türkiye

Sunny

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   -  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.