News

Ordu TSO İlk Kardeş Oda Anlaşmasını Acara Ticaret ve Sanayi Odası İle İmzalandı

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ile Acara Ticaret ve Sanayi Odası 03 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’da Batum Sheraton Otelde Kardeşlik Protokolü İmzaladı.

Kardeş Oda Anlaşması Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet ŞAHİN ve Acara Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamaz Shavadze arasında imzalandı.

Acara Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Batum Expo 2014 fuarına davet edilen Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Heyet olarak katılım gerçekleştirdiği Batum’da daha önce altyapısı oluşturulan ve ilişkilerin üst düzeylere taşınması vesilesiyle karşılıklı olarak üyelerin fayda sağlamaları, yurtdışı ve piyasalarda mal satmaları, üretmeleri ve işletme sahibi olmalarında karşılaşacakları güçlüklerin giderilmesi yardımcı olunması, her iki odanın bilgi ve tecrübe aktarımı yoluyla profesyonel uluslararalılaşma hizmetlerinin verilebilmesine dair kapasite oluşturulması amaçlı Kardeşlik Protololü imzalandı.

 

Sheraton otelde gerçekleştirilen protokol töreni sonrasında Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ve Meclisinden oluşan Heyet Acara Ticaret ve Sanayi Odasında ağırlanarak her iki şehrin ekonomik yapısı hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Sayın Shavadze, Acara TSO olarak Ordu TSO’yu ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirirken, “Türkiye ziyaretlerinde bazı illerde gürcü mahalleleri ve gürcü sokakları bulunduğunu gördüm, bizim dinimiz ayrı fakat bizler arasında kan bağı bulunmakta. Gerçekleştirdiğimiz bu kardeşlik protokolü ile işadamlarımız arasında köprü kurarak ticari ilişkilerimizi geliştireceğiz, birlik ve beraberliğimiz sözde kalmayıp gerçeğe dönüşecek. Türk işadamlarının ülkemizde çok büyük yatırımları bulunmakta. Ben daha çok Ordu’lu işadamlarımızı ülkemizde görmek isterim, Acara Özerk Cumhuriyetinde atıl fabrikaların sembolik olmak üzere 1 Gel karşılığında yatırımcılara verildiği, bölgede soğuk hava deposuna ve konserve fabrikalarına ihtiyaç duyulduğu ve yatırımın gerçekleşmesi halinde hükümet tarafından da desteklenmektedir. Bölgemizde inek çiftlikleri kuruluyor, ancak tüm malzemeleri ithal etmek durumunda kalıyoruz, bu kapsamda da yem fabrikalarına acil ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuda da yatırım yapacak ordu’lu işadamlarımız var ise Oda olarak her türlü desteğe hazırız. 120.000 ton mandalina üretimimiz var 60.000 tonunu satabildik 60.000 tonu ağaçlarda kaldı. 5 adet çay fabrikamız var ancak, tesislerimizin yenilenmesi gerekiyor” şeklinde konuştular. Shavadze ayrıca, ülkelerinde teşvik sisteminin olmadığını fakat sembolik fiyatlarla yer tahsisinde bulunduklarını ve cüzi miktarda vergi uygulamasının olduğunu dile getirer, AB ile serbest ticaret anlaşmaları için çalışmalarının da devam ettiğini belirttiler.

 

Sayın ŞAHİN, heyet olarak Batum’da bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Kardeş oda anlaşmasının her iki şehir ve ülke için hayırlı olmasını dileyen Şahin, her iki şehirde faaliyette bulunan işadamları arasında işbirliklerinin olması için kurumsal olarak çabalayacaklarını Türkiye’den Batum’a yatırım yapmak isteyen birçok üye firmaların bulunduğunu fakat güvenlik nedeni ile endişe ve çekinceler yaşandığını,, küçük ve orta ölçekli işletmelerin Gürcistan’da yatırım yapabilmeleri için Acara Ticaret ve Sanayi Odasının destek ve yönlendirmelerine ihtiyaç duyulduğunu ve kendilerinden yardımcı olmalarını istediler.

Şahin ayrıca, batum şehrinin daha fazla gelişebilmesi için sanayi açısından özellikle Organize Sanayi Bölgelerinin mutlaka kurulması gerektiğini belirterek Batum’un Kalkınma Ajansı ve TOKİ işbirliğinde yatırımlar yapabileceğini dile getirdi.

Şahin sözlerine devam ederken, Türkiye’den Gürcistan’a turist olarak giden vatandaşlarımızın gümrük işlemlerindeki uygulama ve kontrollerde kişilerin kullandıkları ilaçlar konusunda sıkıntı yaşandığını, bu konuda gerekli uyarıların yapılmasını, iki ülke arasında ilaç bedelleri konusunda çok fark olduğunun bildiğini ve bunun usulsüz işlemlere açık olduğunu, uygulamanın kişilerin acil durumları veya kronik hastalıkları hesap edilerek daha duyarlı olunması gerektiğini ve bu konuda insanlara zorluk çıkartılmaması gerektiğini söylediler. 

Leave your comments

Post comment as a guest

0
terms and condition.

Comments

  • No comments found

Visitor Opinions

Guest - hosting
Guest - alil
I am reading your whole blog. This is very amazing and interesting blog. I really like it. I will bo...

Döviz Kurları

Our Publications

Hava Durumu

Cloudy

6.11°C

Ordu, Türkiye

Cloudy

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   -  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.