Announcements

VERBİS'E KAYIT SÜRELERİ UZATILDI

Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun 23/06/2020 tarihli ve 2020/482 sayılı Kararı ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda VERBİS'e son kayıt süreleri sizlerden gelen talepler üzerine Birliğimizce yapılan etkin girişimler sonucu aşağıdaki tabloda yer alan şekilde uzatılmıştır.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ HAKKINDA GEÇİCİ DÜZENLEME

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından odamıza iletilen yazıda;

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünün 06.04.2020 tarih ve 23110 sayılı yazısı kapsamında Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza etkisinin en aza indirilmesini teminen Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenen yetki belgeleri, Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenen TİO belgesi, Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenen DD belgesi ile Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde düzenlenen TMFB belgesinin ilk defa verilmesi durdurulmuş ve yine yetki belgeleriyle ilgili bir kısım geçici düzenlemeler yapılmıştı.

ONLİNE EXPORT AKADEMİ PROGRAMI

Ordu Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Odamıza iletilen yazıda;

İlgi sayılı yazıda Export Akademi Programı Türkiye çapında tüm KOBİİerimize yönelik olarak 24 Haziran 2020 tarihinde saat 10:00'da bir örneği ekte yer alan program dahilinde Zoom Programı üzerinden "Online Export Akademi Programı" gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

YETENEK KAPISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Odamıza iletilen gelen yazıda;

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hizmete sunulan "Yetenek Kapısı" çevrimiçi kariyer platformu (www.yetenekkapisi.org); işverenlerin ihtiyaç duydukları yetenekleri henüz eğitimleri devam ederken keşfetmelerine, öğrenci/mezunlar ile zaman ve mekândan bağımsız şekilde iletişim kurmalarına imkân sağlamaktadır.

LGS VE YKS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

 

 

 

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

FAS/MASKE İTHALATINDA İTHALAT İZNİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Odamıza iletilen yazıda; 

Rabat Ticaret Müşavirliğinden Ticaret Bakanlığına gönderilen bir yazıda, Fas Gümrük ve Dolaylı Vergi İdaresinin internet sitesinde yayımlanan 5 Haziran 2020 tarihli ve 6058/311 sayılı sirkülere göre, Sanayi, Ticaret, Yeşil ve Sayısal Ekonomi Bakanının 21 Mayıs 2020 tarihli ve 1345-20 sayılı Kararnamesi'nin, 04.06.2020 tarihli ve 6888 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığı belirtilmiştir.

GÜMRÜK VERGİLERİNİN VE PARA CEZALARININ GERİ VERİLMESİ VEYA KALDIRILMASI BAŞVURULARININ ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Odamıza iletilen yazıda;

Ticaret Bakanlığının yazısına atıfta bulunarak, 01.04.2020 tarihli ve 31086 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 30'uncu maddesindeki hüküm gereğince, mevzuatta gerekli değişikliğin yapıldığı,

YOLCU TAŞIMA KAPASİTELERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Odamıza iletilen yazıda;

COVID-19 Pandemisi sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kara yolu taşımacılığı sektörünün ciddi bir şekilde etkilendiği, her gün artan bir şekilde tedbirler alındığı ve hayata geçirildiği belirtilmektedir.

TOBB WEBİNAR TAKVİMİ YAYINLANDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından verilecek olan eğitim seminerlerinin pandemi dönemi dolayısı ile online ortamdan gerçekleştirilmeye başlanmasıyla birlikte oluşturulan TOBB Webiner takvimi yayınlanmıştır.

"Girişimcilik Sohbetleri", "E-Ticarete Giriş", "Alacak Sigortası", "E-Ticarette Genel Kavramlar", "Arabuluculuk ve Tahkim", "E-Ticaret Sitesi Kurmak", "Sosyal Medya Kullanımı", "E-İhracat", "Dijital Dönüşüm ve İnsan 2.0" konularında düzenlenecek olan seminerlerin tarih, saat ve katılım linklerini görmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://tobb.org.tr/Sayfalar/20200421-webinar.php

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ(GEÇİCİ/SÜRELİ DÜZENLEME)

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığından Odamıza iletilen yazıda, daha önce “Koronavirüs Tedbirleri (Geçici/Süreli Düzenleme) konulu yazılarıyla bildirilen uygulamalara aşağıdaki şekilde güncelleme yapıldığı bildirilmektedir:

Bakanlıkları tarafından yapılan değerlendirmede ilk defa yetki belgesi alma ve değişim talepleriyle ilgili olarak, mevzuat çerçevesinde karşılanması mümkün olanlardan;

Döviz Kurları

Our Publications

Hava Durumu

Clear

18.89°C

Ordu, Türkiye

Clear

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   -  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.